Kde je kratom zakázaný?

Zajímá vás, kde je kratom zakázaný a proč? Tento kontroverzní přírodní produkt má různé právní postavení v různých zemích. V tomto článku se podíváme na legislativní rámec kratomu v Evropské unii a dalších státech. Přečtěte si dál a zjistěte, jaké zákony platí v konkrétních zemích.

kratom (11)

Stručná odpověď

Kratom je zakázaný v několika zemích, včetně Švédska, Slovenska, Austrálie a Nového Zélandu, kde je považován za kontrolovanou látku. V některých státech USA a některých evropských zemích, jako je například Česko, je legální, ale podléhá regulacím. Přístup k jeho legalitě se liší podle země, v některých místech může být jeho prodej nebo užívání omezeno nebo regulováno.

Kde je kratom zakázaný v EU?

V Evropě existuje mnoho rozdílů v přístupu k regulaci kratomu. Zatímco některé země jsou vůči této rostlině tolerantní, jiné se rozhodly ji zakázat. Pojďme se podívat na konkrétní případy v několika evropských státech.

Česká republika a její legislativa

V České republice je kratom v současnosti legální. To znamená, že jeho prodej, nákup a používání nejsou trestné. Místní zákony neukládají žádné restrikce na tuto rostlinu, což ji činí dostupnou na českém trhu. Nicméně, kratom není považován za lék a není registrován jako schválený produkt pro léčebné účely.

Slovensko: kratom pod drobnohledem

Na Slovensku je situace trochu jiná. Kratom byl na Slovensku v roce 2018 zařazen mezi zakázané látky. To znamená, že jeho prodej, distribuce i užívání jsou považovány za nelegální. Slovenské orgány argumentují tím, že kratom může být nebezpečný pro zdraví a má potenciál pro zneužívání. I když jsou na trhu stále produkty, které obsahují kratom, jejich prodej je omezený a kontrolován.

Německo

V Německu je situace s kratomem poněkud flexibilní. Kratom je legální pro osobní potřebu, ale není povolen jeho prodej jako potravinový doplněk nebo léčivý produkt. Německé úřady si jsou vědomy rostoucího zájmu o tuto rostlinu, a proto si udržují ostražitý přístup k jejímu prodeji. I když prodej kratomu není v Německu obecně zakázán, je pod přísným dohledem, a pokud by byla zjištěna jakákoli nebezpečí pro zdraví veřejnosti, mohlo by dojít k přehodnocení situace.

Nizozemsko

V Nizozemsku je situace s kratomem velmi podobná jako v Německu. Kratom není v této zemi zakázaný, ale není považován ani za lék, ani za regulovanou látku. Nizozemci jsou obecně otevření přírodním produktům, a proto je kratom běžně k dostání v obchodech a online. Jeho prodej pro komerční účely je povolen, ale Nizozemsko monitoruje, zda tento produkt nezpůsobuje zdravotní problémy. V případě, že by se objevily důkazy o zdravotních rizicích, mohl by být přijat přísnější přístup.

Švédsko

V Švédsku je situace ohledně kratomu o něco přísnější. Kratom byl na seznamu zakázaných látek přidán v roce 2009. To znamená, že jeho prodej, užívání a distribuce jsou v zemi nelegální. Švédské úřady se rozhodly kratom zakázat kvůli obavám o jeho bezpečnost a potenciál pro zneužívání. I když některé osoby mohou kratom používat pro osobní potřebu, jeho distribuce je nelegální a může vést k právním problémům.

Spojené království

Ve Spojeném království je kratom legální, ale podléhá přísné regulaci. Prodej kratomu je povolen pouze pro osobní použití, a není možné ho prodávat jako potravinový doplněk nebo léčivo. Ve Velké Británii je kratom stále populární, ale úřady varují před jeho užíváním bez dohledu lékaře. V roce 2016 se v zemi objevily obavy ohledně bezpečnosti kratomu, což vedlo k větší pozornosti na regulaci této látky.

Kde je kratom zakázaný ve světě?

Kratom není zakázaný pouze v Evropě, ale také v jiných částech světa. V některých zemích, kde má kratom dlouhou historii užívání, jako je Thajsko nebo Malajsie, je jeho používání omezené nebo zakázané. Zákazy kratomu jsou často motivovány obavami o jeho vliv na veřejné zdraví a bezpečnost.

Spojené státy americké

V USA není kratom zakázán na federální úrovni, ale některé státy a města přijaly vlastní zákony, které regulují nebo zakazují jeho prodej. Například v Arkansasu, Alabamě a Wisconsinu je kratom zakázán. Naopak v Kalifornii a Coloradu je kratom legální. Tento rozpor mezi státy ukazuje, jak nejednoznačný přístup k této látce v USA je.

Asijské země

V Asii, kde kratom přirozeně roste, je situace různá. V Thajsku, kde kratom dlouho používali k léčebným účelům, byl v roce 1943 kratom zakázán. V roce 2021 však vláda Thajska povolila jeho používání pro medicínské účely. I tak je kratom v Thajsku stále velmi přísně regulován a jeho nezákonné užívání může mít právní důsledky. V Malajsii je kratom rovněž zakázán, a to i jeho pěstování. V Indonésii je kratom legální a používá se k tradičnímu léčení.

Austrálie a Nový Zéland

V Austrálii a na Novém Zélandu je kratom považován za kontrolovanou látku. To znamená, že jeho dovoz a prodej jsou zakázány. V těchto zemích je kratom považován za nebezpečnou substanci, která může způsobit závislost a negativní zdravotní následky. V Austrálii je možné kratom předepsat pouze v omezených případech pro lékařské účely, ale i tak je pod přísným dohledem.

Kratom je zakázaný v několika zemích, a to jak v Evropské unii, tak i mimo ni. V Evropě jsou země jako Slovensko a Švédsko, kde je kratom nelegální, zatímco v jiných státech, jako je Česká republika, je stále legální. Některé státy, například Německo nebo Nizozemsko, kratom regulují, ale úplně ho nezakazují. V USA záleží na konkrétním státě, kde jsou pravidla rozdílná. V Austrálii a na Novém Zélandu je kratom rovněž zakázaný. Každý, kdo plánuje užívat kratom nebo s ním obchodovat, by měl být dobře informován o platných zákonech v dané zemi. Celkově je důležité být obezřetný a mít přehled o právních normách týkajících se této látky.