6 tipů, jak mít skvělou postavu

  1. STRAVA

Bez ohledu na to, jak moc vám váš žaludek říká, abyste šli na bonbóny místo zdravého jídla, zkuste se držet dál od sladkostí. Cukr z cukroví vám nepomůže dostat se do formy. I když je to jen jedna sladká tyčinka, jedna nakonec povede k druhé. 

  • Ovoce a zelenina jsou to nejlepší, co jíst, když se dostáváte do formy. Například jablka odvedou  dobrou práci při naplnění žaludku až na 3 až 4 hodiny. Zelená zelenina, jako jsou zelené fazolky a brokolice, udržují trávicí systém čistý a běží.
  • Držte se také libového masa, jako je krůtí a kuřecí maso. 
  • Mořské plody, jako jsou krevety a tilapie, jsou také skvělými alternativami. Tyto potraviny jsou plné bílkovin a zdravých živin, které pomáhají udržovat svaly fit a připravené na trénink. Kromě toho nezapomeňte porcovat to, co jíte. 
  • Mít dobrý metabolismus pochází z porcování jídel. Zkuste si naplánovat jídlo šestkrát denně a nastavit si menší porce, než mít tři velká jídla během dne. To vám také pomůže zjistit, že při cvičení dýcháte plynuleji, než abyste se nadechovali a nabírali vzduch. Je to proto, že budete mít méně jídla v trávicím systému, což znamená, že se na cvičení spotřebuje více energie.

S regulací chuti k jídlu Vám může pomoci také kratom, který v Americe používají také jako pomocný prostředek při hubnutí. 

2. POHYB

Cvičte denně alespoň hodinu. Nemusíte se zabít běháním, joggingem atd., ale měli byste mít ve svém každodenním životě nějakou mírnou fyzickou aktivitu. Pokud chcete rychle shodit pár kilo, cvičte s vyšší intenzitou. Vydejte se například na hodinu svižným tempem na procházku. Nebo můžete běhat a nastavit určité intervaly pro sprint během dané hodiny. Ujistěte se, že během cvičení nemáte silné bolesti. Jen upozornění, po intenzivním tréninku vás budou bolet svaly. Může to být dráždivé, ale to znamená, že se vaše tělo mění k lepšímu. Ujistěte se, že po každém tréninku zůstanete hydratováni,  protáhnete se a jezte potraviny s dostatečným množstvím bílkovin. Protein pomůže udržet vaše svaly.

 

3. SPÁNEK

I když většina z nás má přes den nebo v noci osmihodinovou práci, je klíčové dopřát si dostatek spánku, abychom dobili tělu baterky. Šest až osm hodin spánku udrží tělo v chodu po celý den, ale pokud se stane, že se kdykoli po příchodu z práce cítíte unavení, rozhodně si před cvičením zdřímněte. 

Spánek je velmi důležitým faktorem, který může rozhodnout o úspěšnosti redukční diety nebo i tréninkového programu. Velká spousta sportovců i běžných lidí totiž dělá chybu v tom, že se příliš soustředí na ostatní faktory jako je správný jídelníček, vhodný tréninkový program, ale velmi často zapomínají právě na spánek, který může limitovat jejich výsledky.

 

4. VITAMÍNY

Vyvážená strava může splnit většinu vašich potřeb na fungování těla. To je bez debat. Pokud však  jde o hubnutí, je vhodné soustředit se na určité vitaminy a minerály, které jsou v tomhle směru nápomocné. 

  • Vitaminy skupiny B

Thiamin (B-1), riboflavin (B-2), niacin (B-3), kyselina pantotenová (B-5), pyridoxin (B-6), biotin (B-7), folát (B-9) a kobalamin (B-12). Tyto živiny jsou nezbytné pro plně funkční metabolismus. Hlavní funkcí vitaminů uvedené skupiny je pomáhat tělu metabolizovat uhlohydráty, bílkoviny a tuky a využívat uloženou energii v potravě. Proto jezte fazole, čočku, libové maso, brambory či banány.

  • Vitamin D

Vitamin D je rozhodující pro zdravý imunitní systém. Vaše tělo déčko může získat s pomocí slunce, nicméně většina lidí, a to i přes léto, tráví svůj čas v budovách. Získání vitaminu D je proto problematické, proto se často doporučují doplňky stravy. Mezi nejlepší zdroje déčka však stále patří olej z tresčích jater, sardinky, tuňák, losos nebo vaječný žloutek.

  • Železo

Železo hraje roli v tom, jak pomáhá tělu vytvářet energii z živin. Tento minerál přenáší kyslík do všech buněk v těle, včetně svalů. To jim zase pomáhá spalovat tuk. Nízké hladiny železa snižují fyzickou vytrvalost a sportovní výkon. Z těchto důvodů si pravidelně dopřávejte libové maso, fazole, špenát nebo měkkýše.

 

  • Hořčík

Hořčík je nezbytný pro výrobu energie, kontroluje hladiny glukózy v krvi, reguluje krevní tlak, udržuje kosti silné a stará se o fungování nervového systému. Pro hubnutí ideální! K nejlepším zdrojům hořčíku přitom patří ořechy, luštěniny nebo listová zelenina, například špenát.

  • Extrakt ze zeleného čaje

Technicky to není vitamin nebo minerální látka, ale extrakt ze zeleného čaje je jedním z mála prodávaných doplňků, které stojí za pozornost. Také zvyšuje spotřebu energie a naopak snižuje produkci a vstřebávání tuků. Je tedy nanejvýš jasné, že i tuhle berličku ke snižování váhy nutně potřebujete!

 

5. Psychická pohoda

Hubnutí není jen záležitostí pohybu a konzumace jídla. Podle odborníků mnohem důležitější roli zde sehrává mozek. Pokud totiž člověk nezmění své myšlení, vnitřní postoj a nastavení, nikdy nezhubne dlouhodobě. Obvykle jak rychle kilogramy shodí, tak je opět rychle nabere.

Nejsilnější motivací je samozřejmě ta vnitřní. Ten, kdo hubne proto, že sám chce, má mnohem větší šanci na úspěch než ten, kdo hubne kvůli okolí – pak to končívá tajnými nočními výpravami do lednice (aby o tom rodina nevěděla!). Častou chybou také je, že lidé takzvaně „přepálí start“ – zkrátka po zvuku startovní pistole vyběhnou rychle, ale brzy ztrácí dech. Pak stačí malé klopýtnutí (třeba rodinná oslava s dortem a šampaňským) a dostaví se panika, pocit selhání a myšlenky, že „už to nemá cenu“. Důležité je se zase zvednout, odpustit si jeden prohřešek, a pokračovat dále ve vytyčené trase. Pěkně krůček po krůčku... V těchto chvílích je skvělé mít po svém boku někoho, kdo podá pomocnou ruku, pomůže zpátky na nohy, podpoří – ale třeba i zvedne vztyčený prst, když je těch prohřešků příliš.

Vyzkoušejte meditaci, dechová cvičení. Cokoli, co Vám pomůže zklidnit Vaši mysl.

Natálie, Kratoless